Hajdulafest 2007

Společnost Witch Production letos již po osmé pořádá celodenní setkání milovníků hudby a dobré zábavy – Hajdulafest. Letošní ročník je věnován Fondu ohrožených dětí a projektu Klokánek. Neměnným datem tohoto multikulturního festivalu je vždy poslední dubnový den.

Pro mnohé se tradičním místem setkání na den oslav pálení čarodějnic stala Hostivařská přehrada. U této pražské vodní nádrže se letos 30. dubna uskuteční již osmý ročník především hudebního festivalu Hajdulafest. Tato zaběhlá akce je charakteristická pestrou nabídkou zajímavých aktivit a zážitků, díky čemuž oslovuje široké spektrum potenciálních návštěvníků. Již během prvního ročníku v roce 2000 jich bylo 1500, loňský ročník zaznamenal 5000 příchozích.

Letošní ročník se svým programem nebude lišit od předchozích. Již od časného dopoledne bude připraven program pro děti, který se stal neoddělitelnou součástí festivalu před více jak dvěma lety. V rámci dětského programu jsou vždy připraveny soutěže, divadelní vystoupení, představení kouzelníka a další zajímavosti. Příjemnou novinou je, že se Hajdulafest tento rok vyprofiloval také jako akce s charitativním účelem, vzhledem k tomu, že se rozhodl podpořit Fond ohrožených dětí, konkrétně jeho projekt Klokánek. Ten má za cíl změnit dosavadní nevyhovující systém ústavní výchovy a nahradit jej v co největší míře přechodnou rodinnou péčí. Děti z těchto zařízení budou mít na Hajdulafest vstup zdarma a na příslušné konto také poputuje 10 Kč z každé prodané vstupenky.

Vedle programu pro děti po poledni ožije i hlavní stage, na které se představí začínající i renomované kapely. Pro tento rok přijali předběžné pozvání Flaming Cocks (turbo rock’n‘roll), Apple juice (punk rock) Sto zvířat (ska), Načeva (ambient) s Pavlíčkem a DJem Five a další. Moderování se ujmou Petr Prokop a Ondřej Cihlář, kteří jsou známí především z televizní obrazovky stanice Óčko. Během večera samozřejmě dojde i k tradičnímu pálení předem připravené čarodějnice. Účastníci se také mohou těšit na žonglérské workshopy a vystoupení a závěrečnou ohromující fireshow.

O kapelách

Skupina Sto zvířat vznikla v roce 1990 ze studentského rock’n’roll bandu Matěj Čech a představila se pražskému publiku na podzim dvojkoncertem v Malostranské besedě. Osazenstvo kapely se samozřejmě během let měnilo. Dnes hraje kapela v této sestavě: Petr Hostinský – piano, Vlastimil Bičík – klávesy, Jana Jelínková – zpěv, Tomáš Belko – tenorsaxofon a zpěv, Jan Kalina – bicí a zpěv, Jiří Hanzlík – saxofon, Wilco Versteeg – baskytara, Tomáš Krček – perkuse, Martin Líska – trombon a Pavel Herzog – trumpeta. Kapela také hrála na festivalech jako je Rock for people Český Brod, Boskovice, Litomyšl, Mezi ploty – Bohnice, Ethnic Reggae a Colours of Ostrava. Za sebou má kapela pět řadových alb, stovky odehraných koncertů doma, desítky vystoupení v Evropě, dvě turné po Spojených státech.

Projekt Flaming Cocks vznikl v roce 2003 a je seskupením pěti hudebníků z pražských kapel – Vertigo (ska), 2v1 (ska-punk), Drunken‘ Boomerang (ska), Bad Tones (psychobilly) a Dreadrot (HC). Rozmanitost stylů, ze kterých jednotliví hudebníci vycházejí a vliv kapel jako jsou Misfits, Ramones, Mötorhead, Turbonegro, Mad Sin, nebo Elvise Presleyho se podepsaly na stylu, který kapela hraje. Našla si pro něj příznačný název: Turbo Rock’n’Roll. Mísí se zde punková hravost a hard-corová údernost. Obojí je pak zahaleno do Rock’n’Rollového hávu, jehož atmosféru podtrhuje klasický kontrabas a sborové vokály. Kapela hrála také na festivalech jako jsou Rock For People nebo Mighty Sounds. Několikrát hrála také za hranicemi. Za svůj největší úspěch považuje předskakování americké legendě The Misfits v roce 2004 v Praze.

Kapela A BUDE HŮŘ vznikla na popud stejnojmenného románu Jana Pelce 24.4.1992. 9.5. 1992 na den osvobození byl první koncert v hostinci U Drobečka. Od založení do roku 1997 odehrála kapela asi 15 koncertů, na různých soukromých akcích. Nahráli 3 demosnímky. Koncertem v Lipencích červenci 1997 počalo se období konjunktury. Byl nahrán první pro sluch použitelný demosnímek /Lipence 97 live/. Za půl roku bylo odehráno tolik koncertů co za dosavadní působení V současné době je soubor ustálen v obsazení i repertoáru a obráží různé festivaly, alternativní a soukromé seance po území Čech.

Monika Načeva je zpěvačkou a herečkou (A-studio, Ha-divadlo, Sklep). Hudbou se prakticky začala zabývat od roku 1992 ve skupině Něžná žláza. V roce 1994 natočila své první album s výraznými texty Jáchyma Topola. Zároveň vznikla kapela Načeva.

V roce 1995 se Jan Mareš setkává s Milanem Kováčem na letním dětském táboře, kde vzniká první popěvek „Šnečku, šnečku“. O pár let později zakládají hudební sdružení s různými názvy, ze kterých se nakonec uchytil název STORM .Kapela prochází řadou personálních změn na postu basáka a bicích, které vrcholí odchodem Milana jakožto zpěváka. Ten je nahrazen dosavadním kytaristou Honzou a kapela tak pokračuje ve třech. V roce 2002 přichází na post basáka Vít Spáčil a o rok později Tomáš Zárybnický na pozici bubeníka z rozpadnuvších se Mind the Gap. Téhož roku se vrací Milan k mikrofonu a kapela je tak kompletní. Začíná svou novou cestu a vytváří tak svoji dnes již charakteristickou tvář. Do dnešní doby kapela odehrála řadu koncertů a festů v Praze i mimo ni a natočila dvě promodema.

Kapela Apple Juice je svérázná partička z Prahy, která se věnuje produkci šťavnaté muziky označované jako punkrock. Nápad založit tuto kapelu vznikl v hlavách kytaristy Dušana Lébla a bubeníka Martina Švece, kteří jsou oba členy kapely Plexis. Po třech úspěšných zkouškách a koncertech v roce 1999 se Apple Juice na chvíli odmlčeli. Znovu a v plné sestavě se sešli na podzim roku 2001. Kapela vydala již dvě alba. Kapela vystupuje po celé české republice. Hrála také na festivalech jako zimní Rock for people v Abatonu, letní Rock for people, Sázava fest, Summer beach Rudava (slovenský festival) atd.

Skupinu založil pod původním názvem Garáž v roce 1979 baskytarista Ivo Pospíšil a v průběhu 80. let jí prošla celá řada muzikantů české nezávislé scény. Ve dvaaosmdesátém se objevili bubeník Tonda Pěnička a zpěvák Tony Ducháček, který vedle písní Lou Reeda, Velvet Underground a Iggyho Popa přinesl také své texty, které se rychle staly základem vlastní tvorby Garáže. Některé své skladby (včetně hitu Houby, známého spíše jako „Muchomůrky“) skupině postoupil také Mejla Hlavsa z Plastic People, který v druhé půli 80. let s Garáží hostoval. V roce 1992 Garáž vystupovala v klubech v New Yorku, Švýcarsku a Německu a na festivalech v Belgii a Francii, v roce 1993 předskakovala v Praze Iggy Popovi a o rok později uspěla s písničkou Berlin v hitparádě Radia France International a následně byla pozvána na přehlídku do Cannes. V posledních letech je Garage vedle vystoupení na celé řadě zdejších festivalů spolehlivým koncertním tahákem na českých, moravských i slovenských pódiích.